Czyszczenie biżuterii - domowe sposoby
Czyszczenie biżuterii - domowe sposoby

Czyszczenie biżuterii

domowe sposoby

 

Często pytacie dlaczego srebro czernieje i czy ten nieestetyczny nalot da się usunąć?

Ponieważ czernienie biżuterii, w szczególności srebrnej jest procesem naturalnym i niezwykle częstym, warto poznać najprostsze, a zarazem bardzo skuteczne sposoby na czyszczenie biżuterii zarówno srebrnej, jak i złotej w domowym zaciszu.

 

1. Szmatka do czyszczenia biżuterii

Przy pomocy tej miękkiej szmatki możemy nie tylko wyczyścić delikatne zabrudzenia oraz ciemny nalot na naszej biżuterii, ale również wypolerować ich powierzchnię. Po wyczyszczeniu, należy wypłukać biżuterię pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie wysuszyć za pomocą miękkiej tkaniny. Dzięki temu naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki zyskają dawny blask. 

W ramach podziękowania za zakupy w naszym sklepie, jako upominek dodajemy szmatkę do czyszczenia biżuterii gratis.

 

2. Płyn do czyszczenia biżuterii

Bardzo popularnym oraz skutecznym sposobem na wyczyszczenie ciemnego nalotu z biżuterii oraz wszelkich zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach jest profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii. Co ciekawe, zabezpiecza on biżuterię oraz opóźnia proces ponownego czernienia. Płyn jest wielokrotnego użytku, łatwo dostępny w każdym salonie jubilerskim i wystarcza naprawdę na długo. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii za pomocą profesjonalnego płynu:

Czyszczenie srebra za pomocą płynu:

Aby wyczyścić biżuterię srebrną wystarczy zanurzyć w płynie biżuterię na kilka sekund, po czym wyjąć ją za pomocą szczypiec, przemyć pod bieżącą wodą i wysuszyć za pomocą miękkiej szmatki.  

Czyszczenie złota za pomocą płynu:

Jeśli przystępujemy do wyczyszczenia biżuterii złotej, również należy zanurzyć ją w płynie, ale tym razem na ok. 10 minut. Następnie delikatnie wyjmujemy ją za pomocą szczypiec, płuczemy pod bieżącą wodą i suszymy za pomocą szmatki. 

Jeśli biżuteria nie mieści się w pojemniczku, możemy przelać płyn do innego naczynia, tak żeby zakrył jej całą powierzchnię.

 

 

3. Pasta i szczoteczka do zębów

Jeśli nie masz w domu ani szmatki, ani płynu do czyszczenia, a chcesz odświeżyć swoją biżuterię, z pomocą przychodzi nam pasta do zębów. Pamiętaj jednak, że w tym celu nie używamy past wybielających, z granulkami oraz dużą zawartością sodu ponieważ może to spowodować zarysowania oraz odbarwienia biżuterii. Ważne również aby szczoteczka była z miękkim włosiem. W celu wyczyszczenia biżuterii należy nałożyć pastę na szczoteczkę i delikatnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Po uzyskaniu pożądanego efektu, wypłukać pod wodą, a następnie wysuszyć miękką szmatką.

 

4. Soda oczyszczona, sól kuchenna i folia aluminiowa

Na sam koniec zostawiliśmy nasz hit i niekwestionowanego faworyta w kwestii łatwego, taniego i skutecznego czyszczenia biżuterii. Szczególnie uciążliwe zabrudzenia łatwo usunąć przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu:

  • soli kuchennej
  • sody oczyszczonej
  • wrzątku
  • folii aluminiowej

Aby wyczyścić biżuterię, przygotuj niewielkie naczynie (nie może być metalowe), następnie wyłóż je folią aluminiową, błyszczącą stroną od zewnątrz. Wlej wrzącą wodę, dodaj dwie łyżeczki soli kuchennej oraz dwie łyżeczki sody oraz wszystko wymieszaj. Włóż zabrudzoną biżuterię do roztworu i odczekaj ok. 15 minut (w zależności od stopnia zabrudzenia). Po tym czasie wyjmij biżuterię, przepłucz pod bieżącą wodą i delikatnie wysusz miękką szmatką.

 

WARTO PAMIĘTAĆ:

  • Nie należy zanurzać w płynach, polerować za pomocą pasty lub sody i soli biżuterii srebrnej oksydowanej, której ciemne elementy stanowią funkcję ozdobną oraz biżuterii pozłacanej, której warstwa złota może zostać uszkodzona.
  • Aby skutecznie zapobiec czernieniu i zabrudzeniu biżuterii, należy odpowiednio zadbać o jej przechowywanie oraz użytkowanie. Najlepszym sposobem na przechowywanie biżuterii jest odcięcie dopływu powietrza, np. w woreczku strunowym lub pudełeczku. Pamiętaj również, że biżuteria nie lubi kontaktu z wodą, tłustymi kosmetykami, kremami lub perfumami. Jeśli uda Ci się wprowadzić nawyk zdejmowania biżuterii podczas wykonywania czynności domowych (sprzątanie, gotowanie) oraz przed spaniem oraz będziesz stosować się do wskazówek, na pewno będziesz cieszyć się pięknym wyglądem swojej biżuterii przez długie lata.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl